QR Voice Sticker
Instrukcja użytkownika aplikacji
Wstęp do instrukcji użytkownika
Niniejsza instrukcja dotyczy wersji 1.1 aplikacji i będzie aktualizowana w miarę pojawiania się nowych informacji, nowych funkcji lub w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez naszych Czytelników i Użytkowników aplikacji. Zachęcamy gorąco do obserwowania nas na Facebooku, gdzie publikujemy najnowsze informacje dotyczące naszych projektów.
Nasz podcast
Aby ułatwić zapoznanie się ze sposobem znakowania przedmiotów i aplikacją "QR Voice Sticker" przygotowaliśmy podcast. Zapraszamy do wysłuchania.
- Wstęp, czyli kilka zdań na początek cyklu audycji.
- Odcinek pierwszy zawiera ogólne, podstawowe informacje o naklejkach głosowych, pokazuje w praktyce działanie aplikacji.
- Odcinek drugi szczegółowo przedstawia aplikację mobilną "QR Voice Sticker", prezentując jej możliwości.
- Odcinek trzeci poświęcony jest zagadnieniom generowania i drukowania kodów QR na etykietach samoprzylepnych.
- Zakończenie, to kilka przykładów użycia aplikacji nie tylko do znakowania przedmiotów...
Podcast jest uzupełnieniem poniżej przedstawionych informacji lub odwrotnie - to one w skrócie podsumowują opowieść. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi i pytania. Prosimy pisać do nas na Facebook'u.
Urządzenia współpracujące
Aplikacja przygotowana jest do zainstalowania na mobilnych urządzeniach pracujących z systemem operacyjnym iOS (w wersji 7,0 lub nowszej), czyli z telefonami iPhone i tabletami iPad. Można ją pobrać z App Store i zainstalować. Ogólna koncepcja użytkowania aplikacją opisana jest w dalszej części instrukcji oraz omówiona w pierwszym Odcinku naszego podcastu.
Pierwsze próby na zachętę
Bardzo łatwo można zapoznać się z funkcjonalnością aplikacji. Do takich prób nie trzeba koniecznie drukować kodów na etykietach samoprzylepnych. Wystarczy wyświetlić je na ekranie komputera. Ważne jest jednak to, aby w polu widzenia kamery nie było wielu kodów - to powoduje "dezorientację" i trudność w ich wykryciu. Optymalne jest, aby wyświetlić plik zawierający 4 kody, czyli wykonany generatorem po wprowadzeniu 2 kolumn i 2 wierszy na arkuszu. Wyświetlając pobrany plik pdf należy zadbać o to, aby arkusz był całkowicie widoczny. Można to uzyskać wybierając tryb pełnoekranowego wyświetlania w programie przeglądarki plików pdf.
Teraz wystarczy uruchomić aplikację i skierować obiektyw w kierunku dowolnego z wyświetlonych kodów.
Jak zacząć?
Nim zaczniesz, musisz zaopatrzyć się w naklejki, jakie dostępne są w sklepach papirniczych w postaci arkuszy A4 podzielonych na wiele odrębnych, porozcinanych naklejek. Jest wiele rozmaitych formatekk, różniących się ilością i wielkością naklejek. Optymalne jest używanie arkusza zawierającego 60 naklejek - po 6 w 10 rzędach. Pamiętaj! Arkusz musi zawierać już rozcięte naklejki. W przeciwnym razie konieczne będzie rozcinanie arkusza, co jest bardzo kłopotliwe.
Masz już naklejki? Wydrukuj na nich kody!
Pobierz kody QR
Na stronie projektu znajduje się formularz, za pomocą którego możesz pobrać na komputer lub Twoje urządzenie przenośne plik w formacie pdf, przeznaczony do wydrukowania. Formularz pozwala wybrać rodzaj formatki aby odpowiadała arkuszowi, jaki posiadasz. Warto wysłuchać odcinka podcastu w którym omówione jest to zagadnienie. Pamiętaj, że kody są niepowtarzalne. Pobrany plik jest jednostronicowy.
Jeżeli nie zgadzasz się z warunkami korzystania z generatora, lub nie chcesz samodzielnie drukować naklejek, możemy wysłać je pocztą po złożeniu zamówienia.
Wydrukuj naklejki
Włóż jeden arkusz naklejek do drukarki i wydrukuj pobrany plik. Naklejki są już gotowe do użycia!
Naklej na produkt
Z formatki arkusza bez trudu możesz przenieść naklejkę na produkt, który pragniesz oznaczyć. Nie musisz dbać o to, czy naklejasz ją poziomo, pionowo, ukośnie czy do góry nogami. Aplikacja niezawodnie rozpozna naklejkę.
Posługiwanie się aplikacją
Gesty dotykowe
Gest, którym rozpoczyna i kończy się nagrywanie notatki wymaga kilku słów wyjaśnienia. Przy pracy z włączoną funkcją Voice Over jest to podwójne puknięcie w ekran, przy czym punkt uwagi musi być ustawiony na polu podglądu, czyli na polu w którym przedstawiany jest obraz widziany przez kamerę aparatu. Przy wyłączonej funkcji Voice Over nagrywanie notatki głosowej rozpoczynane jest i kończone długim dotknięciem ekranu jednym palcem.
Pozostałe gesty są typowe i nie wymagają objaśnienia.
Nagraj notatkę
Po uruchomieniu aplikacji skieruj aparat w kierunku naklejki. Jeżeli jest to NAKLEJKA WYKONANA GENERATOREM ETYKIET, NOWA, wcześniej "nieznana", rozlegnie się dźwięk, podobny to tego, jaki zwykle w teleturniejach oznajmia błędną odpowiedź. Jeśli wcześniej została nagrana notatka zostanie ona natychmiast odtworzona. W przypadku kodów wytworzonych inaczej, natychmiast zostanie odczytany głosem syntetycznym tekst ukryty w tym kodzie. Teraz wystarczy puknąć dwukrotnie w ekran (gest nagrywania) i po usłyszeniu dźwięku zachęty, wypowiedzieć treść notatki. Ponownie wykonany gest kończy nagranie. Jeśli nie zostanie wykonany, nagrywanie zostanie samoczynnie zatrzymane po 10 sekundach.
Od tej chwili zawsze, gdy skierujesz aparat na tę naklejkę Twoje urządzenie odtworzy nagrany przez Ciebie dźwięk. Więcej o działaniu aplikacji możesz dowiedzieć się z odcinka drugiego naszego podcastu.
Zmiana opisu
Jeżeli nagrany komunikat wyda Ci się niewłaściwy ystarczy nagrać go ponownie. Zrób to dokładnie tak, jak za pierwszym razem!
Opis tekstowy i kody "Obce"
Nagrywanie notatki głosowej nie jest konieczne. Do kodów można przypisać również opis tekstowy, który zostanie automatycznie odczytany przez głos syntetyczny. Opis ten można wprowadzić wchodząc w tryb edycji pola opisu. Kody QR wykonane inaczej, niż z użyciem generatora są dla aplikacji kodami "obcymi". Po ich wykryciu, zakodowany tekst zostanie również automatycznie odczytany. Dzięki temu, bez nagrywania głosu można udostępnić krótkie informacje tekstowe.
Niezależnie od źródła pochodzenia kodów, do wszystkich można przywiązać swoją własną notatkę głosową.
Usuwanie notatek
Kody, do których jest fizyczny dostęp i można je umieścić przed obiektywem kamery, można usunąć pokazując je aplikacji, a po ich wykryciu, używając przycisku "usuń". Zostanie wówczas usunięta treść notatki głosowej i opisu tekstowego, a zajmowana przez nie pamięć będzie zwolniona.
Usuwanie notatek dla kodów niedostępnych
W ustawieniach aplikacji, zakładce "Zarządzanie notatkami" możliwe jest usuwanie nieużywanych notatek. Notatka stara, to taka, która nie była odtworzona przez ustalony czas. Czas ten wybiera się niezależnie dla kategorii notatek trwałych i kategorii notatek tymczasowych. Dla notatek trwałych minimalny czas to pół roku, dla tymczasowych - jeden miesiąc. Jeżeli w pamięci urządzenia nie ma takich notatek, przyciski umożliwiające ich usunięcie są nieaktywne.
Trwałość notatek
Notatki głosowe można nagrywać w jednej z dwóch kategorii: trwała lub tymczasowa. Kategoria musi być wybrana przed nagraniem notatki. Wyboru dokonuje się przyciskiem oznaczonym symbolem gwiazdki. Gwiazdka zapełniona oznacza notatkę trwałą, niezapełniona - tymczasową. Kategoria notatki jest istotna w kontekście usuwania starych, nieużywanych notatek. Przy włączonej funkcji "Voice Over" aktualna kategoria notatki jest odczytywana głosem syntetycznym.
Aktualności
Aktualne informacje dotyczące aplikacji publikujemy na naszym profilu na Facebooku. Zamieszczamy tam również wiadomości dotyczące innych naszych projektów. Zapraszamy do obserwowania profilu!